A Fld klnbz cenjainak, tengereinek aljzatn tbb tzezer kilomteres hosszsgban repedsvlgyek: pldul az Atlanti-htsg kzpvonala; mlytengeri rkok: pldul a Puerto Rico-rok tagoljk.
Ezek mentn az izz magma a szilrd krget ttrve az cen aljzatra mlik, s ilyenkor az cen vizvel kzvetlenl rintkezsbe kerl. Hasonlan a felszni vulknkitrseknl tapasztalhat - olykor risi mrv - gzkiramlsokhoz, az cen fenekre ml lva gyakran nagy gztmeggel rkezik. Ezek a gzok a hatros tengervzbe kerlnek, keverednek.
A vz alatti lvamlst, lvakitrst kveten az odakerlt gzok a tengervz ramlsa folytn elszakadhatnak, eltvolodhatnak attl a helytl, ahol a vzbe jutottak; hasonlattal lve: gy mozoghatnak az cen vizben, mint a lgtrben a felhk. Ezek a gzds vztmegek hossz vzfelszn alatti mozgs, cirkulls, bolyongs utn elre meghatrozhatatlan helyen s idpontban bukkanhatnak a felsznre. Felsznre val rkezsk azonban a vz alatti tjuk vgt is jelenti. A gzok a folyadktl elklnlnek, intenzv pezsgs kisretben, a szdavz buborkaihoz hasonlan a lgtrbe lpnek.
A levegbe kerlt gzok a vz felsznn, esetleg a felszn felett bizonyos magassgban, rteges vagy amorf formban felhalmozdnak, s klnbz fizikai s kmiai hatsokon alapul rendellenessgeket okozhatnak.
Ez a teria a vzbl kilp gzok jrmvekre (hajkra, replgpekre) kifejtett hatsval mint elsdleges hatssal szmol, s a gzok emberekre gyakorolt hatst csak msodlagos, de mindenkppen hat tnyezknt veszi figyelembe. Vagyis nem azrt sllyed el a haj, zuhan le a replgp, mert gzmrgezsben elpusztult a szemlyzet s kptelen a gpek irnytsra, hanem fordtva: a gzmls miatt elsllyed a haj, lezuhan a replgp, s ekzben a szemlyzet vagy a tengervzbe fullad, vagy gzmrgezs vgez vele, s a holteste a vz al kerl.
forrs. |